I thought for my first blog post I would introduce you to one of my biggest pet peeves: disposable, plastic water bottles. According to a July/August 2007 Fast Company Article, Americans spent more money last year on bottled water than on ipods or movie tickets: $15 billion. That figure is staggering to me. If the water we use at home cost what even cheap bottled water costs, our monthly water bills would run $9,000. (Fast Company, July/August, 2007) Now I think drinking water is very important I try hard to drink my 64 ounces a day. Those of you who see me on a regular basis know that my pink Camelbak water bottle goes pretty much everywhere with me. I am not against drinking water, I am for more responsible ways of drinking water, such as in a glass or reusable water bottle. I did the basic math on my most recent water bill to figure out how much my water costs. I have a basic water delivery charge of $25.00 and a usage charge of $9.66 for a total of $34.66. We used a total of 4,714 gallons of water. That comes to $.00735 per gallon of water, much cheaper than $.99 for 16 ounces from a bottle. That means it cost me a mere $.0013776 to fill up my 24 ounce bottle. I’ll put my math in so you don’t think I am crazy. (128 ounces per gallon, .00735/128=.0000574 per ounce, .0000574 * 24 = .0013776)
Continue reading “Bottled Water”